Stanovisko Asociace klinických logopedů České republiky

k probíhající medializaci případu poskytování logopedické péče za přímou platbu a oznámení o podezření z pohlavního zneužívání na otce šestileté dcery „logopedkou“ v Klatovech. Tento případ s tragickým koncem pro otce dvou malých dětí byl v posledních dnech silně medializován i rozsáhle diskutován.

AKL ČR se zcela distancuje od odborné činnosti paní Mgr.D.B. 

a sděluje, že nejde o logopedku ve smyslu, jak tuto profesi chápe laická i odborná veřejnost, ale o speciální pedagožku, která nemá žádné zákonné oprávnění k poskytování služby, na jejímž základě se s rodinou seznámila a následně pak podala na otce oznámení o pohlavním zneužívání jeho šestileté dcery.

Asociace klinických logopedů ČR žádným způsobem nechce a ani nemůže hodnotit oprávněnost nebo neoprávněnost tohoto oznámení, byť skončilo nečekaně tragickou smrtí otce dvou malých dětí.

Toto  stanovisko k případu vydáváme proto, že jsou neoprávněně na internetových diskusích napadány dvě klatovské klinické logopedky s plnou kvalifikací a dlouholetou klinickou praxí dehonestujícími diskusními příspěvky, nepříjemnými maily i SMS, kterým (a nejen jim, ale všem klinickým logopedům) tato paní  mgr. poškozuje u laické i odborné veřejnosti profesní i mediální obraz. Jí uváděná kvalifikace na jejích vlastních webových stránkách ji opravňuje maximálně k nápravě specifických poruch učení (tady šlo o předškolní dítě!).

Nejen rodiče, ale, bohužel často ani sami lékaři vůbec netuší, jaká je náplň činnosti nelékařské zdravotnické profese klinický logoped. Jen úprava výslovnosti u malých dětí to opravdu není. (Viz vyhláška o činnostech nelékařských zdravotnických profesí č.55/2011 Sb.)

Základní kvalifikace je dána dosud platným zákonem č.96/2004 Sb., o způsobilosti k výkonu nelékařského zdravotnického povolání bez odborného dohledu stanoví § 23 klinický logoped , § 43 logoped ve zdravotnictví ( do atestace jen s odborným dohledem).

Klinickým logopedem se speciální pedagog může stát, absolvuje-li dle §23 magisterské studium speciální pedagogiky se státní závěrečnou zkouškou (SZZ) z logopedie a státní závěrečnou zkouškou ze surdopedie. Potud je základní VŠ vzdělání speciálního pedagoga a budoucího klinického logopeda stejné.

Pokud se absolvent chce stát v budoucnosti klinickým logopedem, musí  být zaměstnán ve zdravotnictví (bez dvou uvedených SZZ ho v rezortu zdravotnictví nikdo zaměstnat nesmí), absolvovat časově i finančně náročnou specializační přípravu v oboru klinická logopedie v délce nejméně 36 měsíců (při plném pracovním úvazku je to 5 800 hodin klinické praxe, cca 300 hodin teorie, při kratším úvazku se doba úměrně prodlužuje. Náklady - cca 100 000.-Kč, kdy hodně dobrý zaměstnavatel hradí uchazeči alespoň část nákladů.) Po ukončení předepsaného základního kmene a následného specializačního výcviku může uchazeč absolvovat náročnou atestační zkoušku  podobně jako lékaři. Poté teprve může získat Registraci MZ ČR k výkonu nelékařského zdravotnického povolání bez odborného dohledu. Vzdělávací plán specializační přípravy pro obor klinická logopedie je veřejně dostupný (Věstník MZ ČR č.8/2011 Sb., Klinická logopedie).

Logopedická péče, poskytovaná plně kvalifikovaným klinickým logopedem, je v ČR  hrazena ze  zdravotního pojištění. I plně kvalifikovaný klinický logoped musí mít pro převzetí pacienta do péče lékařské doporučení. Lékaři, který léčbu indikoval, pak také podává zprávu o výsledku rehabilitace u konkrétního pacienta s komunikační poruchou.

Vzhledem k tomu, že klinická logopedie není volná živnost, ale je plně vázána na získání zákonem stanovené kvalifikace ( atestace, registrace MZ ČR ) podobně jako klinická praxe lékařů, nesmí  nikdo před získáním zákonem stanovené kvalifikace za logopedické služby ve zdravotnictví požadovat přímou platbu (na rozdíl od plně kvalifikovaného KL s atestací v oboru a s registrací MZ ČR). Žádná vyjímka nebyla nikdy udělena.

Z výše uvedeného  v porovnání s absolvovanými vzdělávacími aktivitami, které paní Mgr.D.B. na svém webu uvádí, vyplývá, že tuto přísnou rezortní kvalifikační normu pro poskytování logopedických služeb nesplňuje.

Asociace klinických logopedů ČR prostřednictvím svého právního zástupce na paní Mgr.D.B. podává

  • trestní oznámení příslušnému státnímu zastupitelství, pro podezření z trestného činu neoprávněného podnikání podle § 251 trestního zákoníku.

Živnostenské oprávnění nemohlo příslušnou osobu opravňovat k výkonu logopedické činnosti, která je zdravotní službou. I pokud se sama neoznačovala za "logopedku", vykonávala-li logopedickou činnost, ač k tomu nebyla oprávněna a ještě na přímou platbu, mohlo jít o trestný čin neoprávněného podnikání.   

Dále podáváme

  • oznámení příslušnému krajskému úřadu pro podezření ze správního deliktu dle § 114 odstavec 1 písmeno a) zákona č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách. Tohoto správního deliktu se dopouští ten, kdo poskytuje zdravotní služby bez oprávnění. Podle § 114 odstavec 2 písmeno a) téhož zákona lze za toto jednání uložit pokutu do 1 000 000 Kč.

 

PaedDr. Eva Škodová

předsedkyně Asociace klinických logopedů ČR

V Praze dne 28.1.2015

Autor: názory komentáře | středa 28.1.2015 22:42 | karma článku: 36,73 | přečteno: 14194x