Naše dcera pro úřady neexistuje

1. 08. 2014 16:08:28
Sedm měsíců je příliš krátká doba na vydání rodného listu, píše Luboš V. z Pardubicka. Přečtěte si jeho pohled na komplikovaný boj s úřady při snaze nechat dceru zapsat na matrice.
Luboš V. s rodinouLuboš V. s rodinouRadek Kalhous, Mafra, a.s.

Naší dceři Eveline Mia je sedm měsíců a úřady jí stále odmítají vydat rodný list, prý pro úřady fakticky neexistuje. A to i přesto, že jsme úřadům dodali veškeré zákonem požadované doklady a nad rámec tohoto zákona ještě doklady další, které jsme měli a mohli si obstarat. To ale úřadům stále nestačí.

Vše začalo narozením naší dcery v domácím prostředí. Jelikož se jednalo o druhý porod a veškerá lékařská vyšetření byla v pořádku, nic nebránilo tomu porodit naši dceru bezpečně doma. Tak se nám v lednu za podpory porodní asistentky, která následně poskytla novorozené dceři a matce zdravotní péči, narodila zdravá holčička. Naše porodní asistentka navíc měla dlouholeté a praktické zkušenosti ze zahraničí, kde jsou porody doma naprosto běžnou záležitostí.


Přečtěte si tak článek na Zprávách iDNES.cz.

Do třech pracovních dnů, jak ukládá zákon, jsem přišel na matriční úřad ohlásit narození dítěte a předložil veškeré doklady. Matrikářka vůbec nevěděla, jak má postupovat. Naproti tomu neváhala a nahlásila naší rodinu ihned na oddělení sociálně-právní ochrany dětí, která šetří případy týraných a zanedbávaných dětí. Pracovnice sociálky se u nás objevily ještě ten den tři hodiny po nahlášení narození dítěte a domáhaly se vstupu do našeho domu a chtěly vidět novorozenou dceru. Následně jsem byl celou věc vysvětlit na jejich úřadě. Pracovnice sociálky se dále snažily o vstup do našeho domu a dokonce nám vyhrožovaly i tím, že pokud je do domu nepustíme, zařídí se podle toho a přijdou třeba i s policií. Potom neváhaly provádět šetření u sousedů a doptávat se na nás, jako kdybychom naše děti týrali a zanedbávali. Neváhal jsem požádat o vysvětlení tohoto nestandardního postupu jejich nadřízenou, která tento postup okamžitě zastavila a sdělila, že oni se v této věci již nebudou nadále angažovat.

Když tato metoda nepomohla, matrika po nás začala vyžadovat nesmyslné doklady, například abychom jí vyplnili „Hlášení o narození“ pro Český statistický úřad, které má povinnost vyplňovat právě matrika sama. Že prý potom nám vydají rodný list. Na toto jsme jim sdělili, že to je jejich povinnost a my nejsme ani oprávněni toto hlášení vyplňovat, ale že jim s vyplněním samozřejmě můžeme pomoci sdělením příslušných informací. To matrika již nechtěla a začala si vymýšlet další a další doklady, jako potvrzení od gynekologa, že matka dítěte porodila a podobně. Také po nás matrika požadovala, abychom si sehnali nějaké svědky, kteří viděli ženu těhotnou a svědky, kteří byli u porodu, jakoby by byl porod veřejnou záležitostí. To nám přišlo už naprosto absurdní, protože matrikářka, která vydávala souhlasné prohlášení o jménu dítěte, ženu viděla těhotnou, navíc necelý měsíc před porodem. Potom matrika začala argumentovat tím, že dítě zřejmě ani neexistuje. Tak to už vůbec nechápeme, už jen proto, že s dcerou chodíme na běžné procházky ven, sousedé nás potkávají a také nám přišlo od místního úřadu blahopřání k narození dcery. A to není jediný úřad, jehož úředníci naší dcery viděli.

Matrika si navíc svévolně požádala o informace gynekoložku, která jim požadované informace bez souhlasu matky dítěte poskytla. Tedy matrika měla další důkazy, které požadovala, ale opět jí to bylo málo. Podali jsme tedy stížnost k Veřejné ochránkyni práv a na krajský úřad, který rozhodnutí matriky zrušil a vrátil jej znovu k projednání. Veřejná ochránkyně práv provedla šetření, které stále trvá. Z dosavadních zjištění však vyplynulo, že matriční úřad pochybil v nejedné věci, např. průtahy a chyby v řízení atd. Navíc je podle Veřejné ochránkyně práv v těchto případech naprosto nepřijatelné nahlašování rodin sociálce!

Ačkoliv jsme úřadům opakovaně sdělovali, že se jedná o závažnou věc, tedy že naše dcera stále nemá vydaný rodný list a rodné číslo, rozhodoval odvolací orgán, tedy krajský úřad, déle jak 4 měsíce, než rozhodl o tom, že celou věc ruší a vrátí zpět matrice.

Když si to tedy shrnu, matrika má nad rámec požadovaných dokladů k dispozici i těhotenský průkaz, vyjádření gynekoložky o návštěvách její ordinace a další soukromé gynekologické ordinace, úřednice matriky viděla ženu měsíc před porodem, další úřední osoby viděly již narozenou dceru, takže nemůže být pochyb, že dcera fakticky existuje, navíc při šetření sociálky vyplynulo, že lidé potvrdili, že miminko existuje a že jej také viděli a další důkazy, které matrika stále přehlíží.

Nyní tedy opět čekáme, jak se k tomu postaví původní matrika, které to odvolací orgán vrátil k dořešení.

Luboš V., Pardubicko (totožnost autor redakce zná, ale na jeho přání ji nezveřejňujeme)

Autor: | pátek 1.8.2014 16:08 | karma článku: 31.16 | přečteno: 5475x

Další články blogera

Federace jako cíl, nebo cesta?

Asi není dobrým zvykem, aby ekonomický analytik komentoval politické dění, ale možná čas od času stojí za to udělat výjimku.

8.12.2017 v 8:29 | Karma článku: 31.75 | Přečteno: 1456 | Diskuse

Zemřel Prof. RNDr. Jiří Konta, DrSc., uznávaný mineralog a petrolog

Autor knihy Slyšet své srdce, Prof. RNDr. Jiří Konta, DrSc., světově uznávaný mineralog a petrolog, zemřel ve věku 95 let po krátké nemoci 22. února 2017 ve Vinohradské nemocnici.

27.2.2017 v 13:50 | Karma článku: 15.17 | Přečteno: 594 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Holčičku zpátky rodičům, seniorovi ztrace důchod, europoslanec problémy řeší

Problémy nejsou od toho, aby se na ně nadávalo, ale aby se řešily. Pouhé nářky ještě nikomu nepomohly. To jsem si tak nějak uvědomil při četbě dvou zpočátku smutných příhod, ale nakonec se šťastným koncem.

24.6.2019 v 19:09 | Karma článku: 13.39 | Přečteno: 190 | Diskuse

Jiří Turner

Nelíbí se vám kritika? Zvolte si jiný lid!

Jsme svědky toho, jak ze Strakovy akademie, z Hradu, ba i z Institutu Václava Klause zaznívají slova nespokojenosti s tím, co se děje v podhradí. Není-li možné vyměnit mezi volbami politiky, což takhle se pokusit vyměnit lid.

24.6.2019 v 12:12 | Karma článku: 23.83 | Přečteno: 742 | Diskuse

Karel Januška

Principy demokratického státu 2

Na Letné v akci Milion chvilek bylo nejčastěji slyšet heslo „Chceme nezávislou justici“. Tak se domnívám, že celá akce je organizovaná občany, kteří byli vychováni v totalitě.

24.6.2019 v 11:57 | Karma článku: 24.53 | Přečteno: 571 | Diskuse

Tomáš Flaška

Pohrdání demonstranty na Letné

Politik na úrovni by měl své odpůrce aspoň vyslechnout. To naši politici na to jdou jinak. Podívejme se na pár fotek ze včerejší demonstrace na Letné a k tomu pár komentářů našich politiků i k demonstracím minulým.

24.6.2019 v 11:07 | Karma článku: 30.06 | Přečteno: 1251 | Diskuse

Petr Šindelář

Neřešitelná chudoba zaměstnává úředníky státního aparátu

Aby po pádu režimu nezůstali bez práce, stát na úřadech zaměstnal bývalé kádrováky. Vymyslel jim sociální zákony a proti chudobě zavedl úředníkům složitý systém sociálních dávek. Místo toho, aby stát poslal chudinu pracovat...

24.6.2019 v 9:52 | Karma článku: 25.58 | Přečteno: 717 | Diskuse
Počet článků 58 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4435

Najdete na iDNES.cz