Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Naše dcera pro úřady neexistuje

1. 08. 2014 16:08:28
Sedm měsíců je příliš krátká doba na vydání rodného listu, píše Luboš V. z Pardubicka. Přečtěte si jeho pohled na komplikovaný boj s úřady při snaze nechat dceru zapsat na matrice.
Luboš V. s rodinouLuboš V. s rodinouRadek Kalhous, Mafra, a.s.

Naší dceři Eveline Mia je sedm měsíců a úřady jí stále odmítají vydat rodný list, prý pro úřady fakticky neexistuje. A to i přesto, že jsme úřadům dodali veškeré zákonem požadované doklady a nad rámec tohoto zákona ještě doklady další, které jsme měli a mohli si obstarat. To ale úřadům stále nestačí.

Vše začalo narozením naší dcery v domácím prostředí. Jelikož se jednalo o druhý porod a veškerá lékařská vyšetření byla v pořádku, nic nebránilo tomu porodit naši dceru bezpečně doma. Tak se nám v lednu za podpory porodní asistentky, která následně poskytla novorozené dceři a matce zdravotní péči, narodila zdravá holčička. Naše porodní asistentka navíc měla dlouholeté a praktické zkušenosti ze zahraničí, kde jsou porody doma naprosto běžnou záležitostí.


Přečtěte si tak článek na Zprávách iDNES.cz.

Do třech pracovních dnů, jak ukládá zákon, jsem přišel na matriční úřad ohlásit narození dítěte a předložil veškeré doklady. Matrikářka vůbec nevěděla, jak má postupovat. Naproti tomu neváhala a nahlásila naší rodinu ihned na oddělení sociálně-právní ochrany dětí, která šetří případy týraných a zanedbávaných dětí. Pracovnice sociálky se u nás objevily ještě ten den tři hodiny po nahlášení narození dítěte a domáhaly se vstupu do našeho domu a chtěly vidět novorozenou dceru. Následně jsem byl celou věc vysvětlit na jejich úřadě. Pracovnice sociálky se dále snažily o vstup do našeho domu a dokonce nám vyhrožovaly i tím, že pokud je do domu nepustíme, zařídí se podle toho a přijdou třeba i s policií. Potom neváhaly provádět šetření u sousedů a doptávat se na nás, jako kdybychom naše děti týrali a zanedbávali. Neváhal jsem požádat o vysvětlení tohoto nestandardního postupu jejich nadřízenou, která tento postup okamžitě zastavila a sdělila, že oni se v této věci již nebudou nadále angažovat.

Když tato metoda nepomohla, matrika po nás začala vyžadovat nesmyslné doklady, například abychom jí vyplnili „Hlášení o narození“ pro Český statistický úřad, které má povinnost vyplňovat právě matrika sama. Že prý potom nám vydají rodný list. Na toto jsme jim sdělili, že to je jejich povinnost a my nejsme ani oprávněni toto hlášení vyplňovat, ale že jim s vyplněním samozřejmě můžeme pomoci sdělením příslušných informací. To matrika již nechtěla a začala si vymýšlet další a další doklady, jako potvrzení od gynekologa, že matka dítěte porodila a podobně. Také po nás matrika požadovala, abychom si sehnali nějaké svědky, kteří viděli ženu těhotnou a svědky, kteří byli u porodu, jakoby by byl porod veřejnou záležitostí. To nám přišlo už naprosto absurdní, protože matrikářka, která vydávala souhlasné prohlášení o jménu dítěte, ženu viděla těhotnou, navíc necelý měsíc před porodem. Potom matrika začala argumentovat tím, že dítě zřejmě ani neexistuje. Tak to už vůbec nechápeme, už jen proto, že s dcerou chodíme na běžné procházky ven, sousedé nás potkávají a také nám přišlo od místního úřadu blahopřání k narození dcery. A to není jediný úřad, jehož úředníci naší dcery viděli.

Matrika si navíc svévolně požádala o informace gynekoložku, která jim požadované informace bez souhlasu matky dítěte poskytla. Tedy matrika měla další důkazy, které požadovala, ale opět jí to bylo málo. Podali jsme tedy stížnost k Veřejné ochránkyni práv a na krajský úřad, který rozhodnutí matriky zrušil a vrátil jej znovu k projednání. Veřejná ochránkyně práv provedla šetření, které stále trvá. Z dosavadních zjištění však vyplynulo, že matriční úřad pochybil v nejedné věci, např. průtahy a chyby v řízení atd. Navíc je podle Veřejné ochránkyně práv v těchto případech naprosto nepřijatelné nahlašování rodin sociálce!

Ačkoliv jsme úřadům opakovaně sdělovali, že se jedná o závažnou věc, tedy že naše dcera stále nemá vydaný rodný list a rodné číslo, rozhodoval odvolací orgán, tedy krajský úřad, déle jak 4 měsíce, než rozhodl o tom, že celou věc ruší a vrátí zpět matrice.

Když si to tedy shrnu, matrika má nad rámec požadovaných dokladů k dispozici i těhotenský průkaz, vyjádření gynekoložky o návštěvách její ordinace a další soukromé gynekologické ordinace, úřednice matriky viděla ženu měsíc před porodem, další úřední osoby viděly již narozenou dceru, takže nemůže být pochyb, že dcera fakticky existuje, navíc při šetření sociálky vyplynulo, že lidé potvrdili, že miminko existuje a že jej také viděli a další důkazy, které matrika stále přehlíží.

Nyní tedy opět čekáme, jak se k tomu postaví původní matrika, které to odvolací orgán vrátil k dořešení.

Luboš V., Pardubicko (totožnost autor redakce zná, ale na jeho přání ji nezveřejňujeme)

Autor: | pátek 1.8.2014 16:08 | karma článku: 30.92 | přečteno: 5422x

Další články blogera

Zemřel Prof. RNDr. Jiří Konta, DrSc., uznávaný mineralog a petrolog

Autor knihy Slyšet své srdce, Prof. RNDr. Jiří Konta, DrSc., světově uznávaný mineralog a petrolog, zemřel ve věku 95 let po krátké nemoci 22. února 2017 ve Vinohradské nemocnici.

27.2.2017 v 13:50 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 441 | Diskuse

Reakce Viktora Vereše k článku Jiřího Oulického

Někdejší bloger Viktor Vereš požaduje stažení tohoto článku Jiřího Oulického. Nevyhověli jsme mu, ale nabídli mu uveřejnění jeho reakce.

9.12.2015 v 15:13 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 305 | Diskuse

Reakce Diakonie Československé církve evangelické na blog Pavla Dudra

Diakonie ČCE reaguje na článek Otevřený dopis řediteli Diakonie ČCE Mgr. Petrovi Haškovi ohledně ubytování uprchlíků.

14.8.2015 v 16:15 | Karma článku: 19.98 | Přečteno: 1095 | Diskuse

Stanovisko Asociace klinických logopedů České republiky

k probíhající medializaci případu poskytování logopedické péče za přímou platbu a oznámení o podezření z pohlavního zneužívání na otce šestileté dcery „logopedkou“ v Klatovech. Tento případ s tragickým koncem pro otce dvou malých dětí byl v posledních dnech silně medializován i rozsáhle diskutován.

28.1.2015 v 22:42 | Karma článku: 35.49 | Přečteno: 12909 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Pražák

Stručný vzkaz všem nevolícím voličům

Je známým faktem, že nízká volební účast nahrává extrémistickým subjektům. Proč? Protože otrávený umírněný volič se na to prostě vykašle, kdežto naštvaný příznivec extrémistů jde a na just jim to tam hodí.

20.10.2017 v 18:39 | Karma článku: 15.08 | Přečteno: 359 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Zvítězí pravda a láska, anebo lež a nenávist?

Kdyby bookmakeři přijímali sázky na odpověď na otázku v titulku, vsadil bych směle na vítězství lži a nenávisti. Proč? Protože lídři všech favorizovaných stran nám předváděli především lži, nenávist a osočování svých protivníků.

20.10.2017 v 16:13 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 628 |

Alena Kulhavá

Moji deváťáci zůstali jak opaření stát, když vešli do krypty, kde zahynul Gabčík a Kubiš

Jindy velmi rozverní, na holky, fotbal (ale už i společenské dění a svět) orientovaní habáni zůstali stát, mě i některým z nich zamrazilo a ukápla slza. Proč?

20.10.2017 v 14:55 | Karma článku: 28.37 | Přečteno: 891 |

Jakub Kouřil

Žebra a maso České republiky

V průběhu plánovaného drancování a vysávání České republiky, už není z čeho brát. Žijeme v prázdné skořápce, v transitní zemí, přes které se přehnalo hejno kobylek. Za sebou zanechaly mezinárodní úmluvy, obchodní smlouvy, zákony..

20.10.2017 v 14:03 | Karma článku: 15.03 | Přečteno: 471 | Diskuse

Tomáš Gayer

Předvolební pohledy 13. - Den, kdy konečně zvítězila pravda a láska....

Podlední díl z cyklu Předvolební pohledy: Tentokrát, jak bude vypadat den, kdy konečně zvítězí pravda a láska nad lží a nenávistí....

20.10.2017 v 11:46 | Karma článku: 18.19 | Přečteno: 412 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4400


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.