Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stanovisko Asociace klinických logopedů České republiky

28. 01. 2015 22:42:53
k probíhající medializaci případu poskytování logopedické péče za přímou platbu a oznámení o podezření z pohlavního zneužívání na otce šestileté dcery „logopedkou“ v Klatovech. Tento případ s tragickým koncem pro otce dvou malých dětí byl v posledních dnech silně medializován i rozsáhle diskutován.

AKL ČR se zcela distancuje od odborné činnosti paní Mgr.D.B.

a sděluje, že nejde o logopedku ve smyslu, jak tuto profesi chápe laická i odborná veřejnost, ale o speciální pedagožku, která nemá žádné zákonné oprávnění k poskytování služby, na jejímž základě se s rodinou seznámila a následně pak podala na otce oznámení o pohlavním zneužívání jeho šestileté dcery.

Asociace klinických logopedů ČR žádným způsobem nechce a ani nemůže hodnotit oprávněnost nebo neoprávněnost tohoto oznámení, byť skončilo nečekaně tragickou smrtí otce dvou malých dětí.

Toto stanovisko k případu vydáváme proto, že jsou neoprávněně na internetových diskusích napadány dvě klatovské klinické logopedky s plnou kvalifikací a dlouholetou klinickou praxí dehonestujícími diskusními příspěvky, nepříjemnými maily i SMS, kterým (a nejen jim, ale všem klinickým logopedům) tato paní mgr. poškozuje u laické i odborné veřejnosti profesní i mediální obraz. Jí uváděná kvalifikace na jejích vlastních webových stránkách ji opravňuje maximálně k nápravě specifických poruch učení (tady šlo o předškolní dítě!).

Nejen rodiče, ale, bohužel často ani sami lékaři vůbec netuší, jaká je náplň činnosti nelékařské zdravotnické profese klinický logoped. Jen úprava výslovnosti u malých dětí to opravdu není. (Viz vyhláška o činnostech nelékařských zdravotnických profesí č.55/2011 Sb.)

Základní kvalifikace je dána dosud platným zákonem č.96/2004 Sb., o způsobilosti k výkonu nelékařského zdravotnického povolání bez odborného dohledu stanoví § 23 klinický logoped , § 43 logoped ve zdravotnictví ( do atestace jen s odborným dohledem).

Klinickým logopedem se speciální pedagog může stát, absolvuje-li dle §23 magisterské studium speciální pedagogiky se státní závěrečnou zkouškou (SZZ) z logopedie a státní závěrečnou zkouškou ze surdopedie. Potud je základní VŠ vzdělání speciálního pedagoga a budoucího klinického logopeda stejné.

Pokud se absolvent chce stát v budoucnosti klinickým logopedem, musí být zaměstnán ve zdravotnictví (bez dvou uvedených SZZ ho v rezortu zdravotnictví nikdo zaměstnat nesmí), absolvovat časově i finančně náročnou specializační přípravu v oboru klinická logopedie v délce nejméně 36 měsíců (při plném pracovním úvazku je to 5 800 hodin klinické praxe, cca 300 hodin teorie, při kratším úvazku se doba úměrně prodlužuje. Náklady - cca 100 000.-Kč, kdy hodně dobrý zaměstnavatel hradí uchazeči alespoň část nákladů.) Po ukončení předepsaného základního kmene a následného specializačního výcviku může uchazeč absolvovat náročnou atestační zkoušku podobně jako lékaři. Poté teprve může získat Registraci MZ ČR k výkonu nelékařského zdravotnického povolání bez odborného dohledu. Vzdělávací plán specializační přípravy pro obor klinická logopedie je veřejně dostupný (Věstník MZ ČR č.8/2011 Sb., Klinická logopedie).

Logopedická péče, poskytovaná plně kvalifikovaným klinickým logopedem, je v ČR hrazena ze zdravotního pojištění. I plně kvalifikovaný klinický logoped musí mít pro převzetí pacienta do péče lékařské doporučení. Lékaři, který léčbu indikoval, pak také podává zprávu o výsledku rehabilitace u konkrétního pacienta s komunikační poruchou.

Vzhledem k tomu, že klinická logopedie není volná živnost, ale je plně vázána na získání zákonem stanovené kvalifikace ( atestace, registrace MZ ČR ) podobně jako klinická praxe lékařů, nesmí nikdo před získáním zákonem stanovené kvalifikace za logopedické služby ve zdravotnictví požadovat přímou platbu (na rozdíl od plně kvalifikovaného KL s atestací v oboru a s registrací MZ ČR). Žádná vyjímka nebyla nikdy udělena.

Z výše uvedeného v porovnání s absolvovanými vzdělávacími aktivitami, které paní Mgr.D.B. na svém webu uvádí, vyplývá, že tuto přísnou rezortní kvalifikační normu pro poskytování logopedických služeb nesplňuje.

Asociace klinických logopedů ČR prostřednictvím svého právního zástupce na paní Mgr.D.B. podává

  • trestní oznámení příslušnému státnímu zastupitelství, pro podezření z trestného činu neoprávněného podnikání podle § 251 trestního zákoníku.

Živnostenské oprávnění nemohlo příslušnou osobu opravňovat k výkonu logopedické činnosti, která je zdravotní službou. I pokud se sama neoznačovala za "logopedku", vykonávala-li logopedickou činnost, ač k tomu nebyla oprávněna a ještě na přímou platbu, mohlo jít o trestný čin neoprávněného podnikání.

Dále podáváme

  • oznámení příslušnému krajskému úřadu pro podezření ze správního deliktu dle § 114 odstavec 1 písmeno a) zákona č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách. Tohoto správního deliktu se dopouští ten, kdo poskytuje zdravotní služby bez oprávnění. Podle § 114 odstavec 2 písmeno a) téhož zákona lze za toto jednání uložit pokutu do 1 000 000 Kč.

PaedDr. Eva Škodová

předsedkyně Asociace klinických logopedů ČR

V Praze dne 28.1.2015

Autor: | středa 28.1.2015 22:42 | karma článku: 35.21 | přečteno: 12812x

Další články blogera

Zemřel Prof. RNDr. Jiří Konta, DrSc., uznávaný mineralog a petrolog

Autor knihy Slyšet své srdce, Prof. RNDr. Jiří Konta, DrSc., světově uznávaný mineralog a petrolog, zemřel ve věku 95 let po krátké nemoci 22. února 2017 ve Vinohradské nemocnici.

27.2.2017 v 13:50 | Karma článku: 13.28 | Přečteno: 408 | Diskuse

Reakce Viktora Vereše k článku Jiřího Oulického

Někdejší bloger Viktor Vereš požaduje stažení tohoto článku Jiřího Oulického. Nevyhověli jsme mu, ale nabídli mu uveřejnění jeho reakce.

9.12.2015 v 15:13 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 284 | Diskuse

Reakce Diakonie Československé církve evangelické na blog Pavla Dudra

Diakonie ČCE reaguje na článek Otevřený dopis řediteli Diakonie ČCE Mgr. Petrovi Haškovi ohledně ubytování uprchlíků.

14.8.2015 v 16:15 | Karma článku: 19.17 | Přečteno: 1080 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Ábelovský

woknoviny ... o poločase rozpadu organismu

ČSSD, včetně jejich vrcholných představitelů, a to minulých i současných, je vynikající studijní "matriál" - jak říkali někteří její představitelé, pamatujete? No, oni mají mnozí nejen problém se slůvky a jejich vhodným užitím.

24.6.2017 v 17:14 | Karma článku: 10.90 | Přečteno: 218 | Diskuse

Luděk Mazurek

Stoneův „Svět podle Putina“ – pravda nebo zinscenovaná propaganda?

Televize Prima převzala a vysílala 4 dílný dokumentární seriál "oscarového" (Četa) amerického režiséra Olivera Stonea s názvem „Svět podle Putina“. Jde o pravdu nebo o zinscenovanou proruskou propagandu? To posuďte sami.

24.6.2017 v 16:26 | Karma článku: 34.66 | Přečteno: 1197 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Dialog s "nevěřícím psem", VI. Takíja (taqijja) aneb moderní hon na muslima. Část 2

Poté co jsme prozkoumali etymologii slova walijj, teď prozkoumáme etymologii slov tettaqú a tuqát, zda opravdu znamenají přetvářka, pokrytectví, lhaní a klamání nemuslimů.

24.6.2017 v 14:26 | Karma článku: 11.96 | Přečteno: 347 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Dialog s "nevěřícím psem", VI. Takíja (taqijja) aneb moderní hon na muslima. Část 1

Muslim v dnešní době prostě nemůže být dobrým člověkem. Pokud jsi muslim, tak jsi buď terorista, anebo potenciální terorista, nacista, anebo v nejlepším případě umírnění či dobrý nacista.

24.6.2017 v 12:46 | Karma článku: 12.52 | Přečteno: 747 |

Karel Stryczek

Na taneční zábavě v Texasu

Byl nám doporučen „super country bar“ někde na hranicích mezi Oklahomou a Texasem. Jeli jsme z města půl hodiny na západ, potom u starého ranče opustili cestu se zpevněným povrchem a zatočili na jih mezi chřestýše do stepi.

24.6.2017 v 9:58 | Karma článku: 20.91 | Přečteno: 534 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4377


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.