Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na všetko je nám treba špeciálistov... Opravdu?

28. 02. 2014 15:27:48
Od příštího roku bude platit nové nařízení, že každý učitel, který nevystudoval pedagogickou fakultu, musí mít splněné tzv. pedagogické minimum, což v praxi znamená, že musí absolvovat většinu výše vyjmenovaných věd, aby mohl dále učit. Na papíře to vypadá perfektně, ale měl bych k tomu několik připomínek.

Když jsem studoval pedagogickou fakultu, měl jsem mimo předmětů své budoucí aprobace pochopitelně i předměty týkající se samotného vyučování. Pedagogiku, speciální pedagogiku, psychologii, vývojou psychologii, didaktiku jednotlivých předmětů, dějiny pedagogiky, různé metodiky a ještě by se něco našlo. Obsahem těchto předmětů byly vesměs informace o tom, kdo kdy jak učil, jaké existují poruchy učení a jak s takto postiženými žáky pracovat. Jak si má učitel udělat "mapu" třídy, aby věděl, kdo je vůdčí typ a kdo outsider. Jak outsidery integrovat. Jaké existují alternativní vzdělávací systému a v čem jsou jejich výhody.

Měl jsem z toho hlavu jak volební urnu do okamžiku, kdy jsem poprvé vstoupil do třídy. Po několika marných pokusech aplikovat teorii na praxi jsem přešel na systém "Igor Hnízdo" (ten nám byl mimo semináře a přednášky doporučován i vysokoškolskými učiteli), který se mi velmi vyplatil a který de facto používám dodnes. Proč o tom ale píšu.

Učitelem se člověk víceméně rodí. Zažil jsem řadu absolventů pedagogických fakult, kterým studenti při hodině kouřili z okna a jejich pedagogické výsledky se limitně blížily nule. Pak jsem také zažil učitele, kteří byli odborníky na nějaký obor (sem zahrnuji i mistry, dnes učitele odborného výcviku), protože ho znali z praxe a zároveň dovedli nabyté vědomosti předávat tak, že si studenti z jejich hodin i něco odnesli. Tím chci říct, že absolvování pedagogického minima je k ničemu, pokud vyučující neumí učit "sám od sebe".

Toto nařízení, které nutí část učitelů k jakémusi studiu (dosud bylo zdarma, nyní si ho budou muset platit sami), podle mě povede k tomu, že část odborníků ze školství odejde, protože je dálkové studium v kombinaci s nepříliš zářným finančním ohodnocením ze školství vypudí. Nejohroženějšími předměty jsou tak jazyky a přírodní vědy, které do určité míry nabízejí řadu uplatnění i mimo školství. Bude tak pokračovat propad už tak nedobré odbornosti učitelů. Sám jsem měl podobné pocity, když jsem musel ve svém volném čase získat certifikát na maturitní zkoušení studentů s PUP (studentní s upravenými studijními podmínkami), které ve výsledku obsahovalo informace tak zásadní, jako že když někdo koktá, nemáme to promítat do výsledného hodnocení, nebo že dyslektik má právo na víc času při přípravě. (Což bylo mimo jiné i obsahem mého studia, akorát mě to neučil CERMAT).

Aby učitel dovedl dobře učit, musí svému oboru rozumět, nesmí mít mindráky a musí dodržet slovo. To jsou ale věci, které jsem zjistil až praxí, na pajdě nás to neučili. Zcestný je i názor, že učitel díky znalosti výše jmenovaných oborů něco spasí. Učitel je ten poslední, za kým student jde, když má potíže v rodině nebo ve vztahu. Často ani nejde za proškoleným a odborně způsobilým školním psychologem, ale obrátí se prostě na učitele, ke kterému má důvěru - rozhodně nechce vidět nějaký papír o tom, že onen dotyčný má zkoušku z vývojové psychologie. Z toho důvodu bývají často učitelé odborného výcviku nejlépe informovanými učiteli (a to často neměli ani maturitu).

Domnívám se, že v českém školství jsou větší a zásadnější problémy, než situace, kdy absolvent ČVUT učí fyziku (a dobře), nebo člověk, který žil deset let v Německu, němčinu (a taky dobře)... Zbytečné papírování kolem státních maturit. Inflace maturity jako takové. Názor, že za rodiče všechno vyřeší škola. Financování celého resortu, kdy se koncem roku sekají při plné výuce futra, instaluje se sanita a do toho se maluje, aby se vyčerpaly dotace. Žonglování s předměty, kdy je učitel dvě stránky před studenty, ale má navíc hodinu a díky ní plný úvazek.

Povinné pedagogické minimum pro učitele změní tedy pouze to, že část odborníků odejde, a na jejich místa přijdou lidé, kteří se kvůli své neschopnosti "neuplatní" nikde jinde než před tabulí.

Martin Blümel

Autor: | pátek 28.2.2014 15:27 | karma článku: 22.67 | přečteno: 620x

Další články blogera

Zemřel Prof. RNDr. Jiří Konta, DrSc., uznávaný mineralog a petrolog

Autor knihy Slyšet své srdce, Prof. RNDr. Jiří Konta, DrSc., světově uznávaný mineralog a petrolog, zemřel ve věku 95 let po krátké nemoci 22. února 2017 ve Vinohradské nemocnici.

27.2.2017 v 13:50 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 424 | Diskuse

Reakce Viktora Vereše k článku Jiřího Oulického

Někdejší bloger Viktor Vereš požaduje stažení tohoto článku Jiřího Oulického. Nevyhověli jsme mu, ale nabídli mu uveřejnění jeho reakce.

9.12.2015 v 15:13 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 296 | Diskuse

Reakce Diakonie Československé církve evangelické na blog Pavla Dudra

Diakonie ČCE reaguje na článek Otevřený dopis řediteli Diakonie ČCE Mgr. Petrovi Haškovi ohledně ubytování uprchlíků.

14.8.2015 v 16:15 | Karma článku: 19.98 | Přečteno: 1092 | Diskuse

Stanovisko Asociace klinických logopedů České republiky

k probíhající medializaci případu poskytování logopedické péče za přímou platbu a oznámení o podezření z pohlavního zneužívání na otce šestileté dcery „logopedkou“ v Klatovech. Tento případ s tragickým koncem pro otce dvou malých dětí byl v posledních dnech silně medializován i rozsáhle diskutován.

28.1.2015 v 22:42 | Karma článku: 35.49 | Přečteno: 12860 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Šedesátej vosmej, vole!

„To se nám na den osvobození, udělalo pěkně, co?“ „Co?“ „Je přece 21. srpen, ne?“ „Co?“ „Rusové, tanky, okupace...“ Útržek rozhovoru mezi starším mužem a mladým prodavačem mě přesvědčil o tom, že 21. srpen 1968 je už asi středověk.

21.8.2017 v 11:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse

Karel Trčálek

Moje bezprostřední osobní vzpomínka na 21. srpen 1968

Ano, je dobře, že si srpen 1968 pořád dokola připomínáme. Proto se i já pŕidávám svou osobní vzpomínku na tu dramatickou noc a následné časné ráno

21.8.2017 v 11:04 | Karma článku: 5.60 | Přečteno: 202 | Diskuse

Zdeněk Majzlík

Konopí a rozhovor s policajtem.

Je to již víc jak šest let, co jsme naši dceru Martinu poprvé odvezli na dvouměsíční léčebný pobyt do Domova svatého Josefa v Žirči, jediného to ústavu starajícího se o pacienty postižené roztroušenou sklerózou v Česku.

21.8.2017 v 10:12 | Karma článku: 17.28 | Přečteno: 417 | Diskuse

Jan Fikáček

Chvála lidské hlouposti

Hloupost je problém, zejména u voličů :-). Může být i ale prospěšná. Dokonce v některých situacích je hloupost stimulem neocenitelné kreativní energie, tedy když se potká s inteligencí. Proto díky bohu za lidskou hloupost. :-)

21.8.2017 v 10:04 | Karma článku: 10.52 | Přečteno: 295 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Ve Velké Británii začíná islám válcovat křesťanství

Společnosti zejména v západní Evropě prošly jednak důsledkem imigrace z mimoevropských, zvláště z muslimských zemí, ale také kvůli sekularizaci „původního“ obyvatelstva velmi výraznou proměnou.

21.8.2017 v 9:36 | Karma článku: 26.55 | Přečteno: 1224 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4390


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.